Орфічний гімн Діонісу

Орфічний гімн Діонісу

Існує багато гімнів Діонісу (Διόνυσος) у вісімдесяти чотирьох поемах, що складають Орфічні гімни, більше, ніж будь-якому іншому божеству.  Гімн під номером 29 є першим у збірці, присвяченій Діонісу, і вважається найважливішим. Гімн складається головним чином із відомих епітетів Бога, імен, які дають нам підказки щодо того, ким він є, і всіх його славетних якостей.

Оригінальний давньогрецький текст:

Κικλήσκω Διόνυσον ἐρίβρομον, εὐαστῆρα, 1

πρωτόγονον, διφυῆ, τρίγονον, Βακχεῖον ἄνακτα,

ἄγριον, ἄρρητον, κρύφιον, δικέρωτα, δίμορφον,

κισσόβρυον, ταυρωπόν, ἀρήϊον, εὔϊον, ἁγνόν,

ὠμάδιον, τριετῆ, βοτρυοτρὸφον, ἐρνεσίπεπλον. 5

Εὐβουλεῦ, πολύβουλε, Διὸς καὶ Περσεφονείης

ἀρρήτοις λέκτροισι τεκνωθείς, ἄμβροτε δαῖμον·

κλῦθι μάκαρ φωνῆς, ἡδὺς δ’ ἐπίπνευσον ἐνηής,

εὐμενὲς ἦτορ ἔχων, σὺν ἐυζώνοισι τιθήναις.

Переклад:

Я закликаю голосно ревучого і веселого Діоніса,
первозданного, дво-природного, тричі народженого, володаря вакханок,
дикого, невимовного, таємного, дворогого і двообразного.
Вкритий плющем, з обличчя бика, войовничий, виючий, чистий,
ти береш сире м’ясо, у тебе трирічні бенкети, укутаний листям, прикрашений виноградними гронами.
Винахідливий Евбулей, безсмертний бог, якого породив Зевс,
коли він злучився з Персефоною в невимовному союзі.
Безсмертний демон, прислухайся до мого голосу, дай мені бездоганну радість;
І вислухай милосердно мою містичну молитву, оточений твоїм прекрасним хором годувальниць.

Комментарії

θυμίαμα, στύρακα. — Автор пропонує принести Богу кадило (θυμιαμα) з стіраксу (στύραξ).

Κικλήσκω (кличу) Διόνυσον (Діоніс) ἐρίβρομον, (голосний рев). Я кличу Діоніса, ревуна! Діоніс — це ærívromos (ἐρίβρομος, nom.), прикметник, що означає гучний крик, оскільки він сповнений великої радості від таємниць, які він може запропонувати, і він сп’янілий Айтіром (Αἰθήρ) свого батька. Подібним чином, ті, хто поклоняється Богу, також відомі своїми екстатичними криками, оскільки вони також стають сп’янілими Айтіром.

εὐαστῆρα, — той, хто плаче εὐαί! Εὐαστήρ (= εὐαστής) — наз. епітет. Цей голосіння (εὐαί!) є великим екстатичним виявом радості як Бога, так і Його поклонників, εὐαί! εὐαί! εὐαί! Відоме вакханське виття

πρωτόγονον, — первісток. Діоніс, Шостий Цар, є Протогоносом (Πρωτόγονος), Первонародженим

διφυῆ, — що має дві природи. Епітет — διφυής,Існують різні тлумачення цього епітета, але, можливо, він відноситься до Діоніса, виражаючи чоловічу і жіночу природу.

τρίγονον, — тричі народжений. Епітет — τρίγονος. Діоніс народився першим у Персефоні (Περσεφόνη) від Зевса і відомий як Загрей (Ζαγρεύς); його приносять у жертву Титани (Τιτᾶνες), але все ще живе серце було отримано Афіною (Ἀθηνᾶ) і передано Зевсу. Потім Зевс зв’язався з Самелою (Σεμέλη), яка отримала серце і завагітніла. Коли вона була спалена славою Зевса, передчасно народжену дитину дістав (друге народження) Зевс, який зашив її собі в ногу. Коли настав час, Діоніс народився з ноги Зевса (третє народження).

Βακχεῖον ἄνακτα, — вакхський володар. Від його імені Vákkhos (Βάκχος) + ἄναξ, «цар».

ἄγριον, — дикий. Епітет — ἄγριος «живе в полях», «дикий», «неприборканний».

ἄρρητον, — незрозумілий, невисловлений або таємний. Епітет — ἄρρητος

κρύφιον, — прихований, потайний. Епітет — κρύφιος. Справжня природа Діоніса прихована від профанів, як і розуміння його містерій. Заборонено розкривати певні речі діонісійської релігії, але насправді вони є самотаємними, їх не можуть зрозуміти ті, хто не має чистого серця.

δικέρωτα,, — дворогий. Епітет — δίκερως. Діоніс рогатий, як Зефс-Аммон (Ζεύς-Ἄμμων) і Аполлон Карней (Ἀπόλλων Kárneios).

δίμορφον, — що має дві форми. Діоніс — це δίμορφος, що має дві форми (μορφή) або природи, андрогін. Один із способів тлумачення цього епітета полягає в тому, що Діоніс є і чоловіком, і жінкою

κισσόβρυον, — прикрашений плющем. Епітет — κισσόβρυος. Через символіку вина та його п’янку якість Діоніс зазвичай зображується в іконографії прикрашеним вінком із плюща навколо голови, а плющ зустрічається у багатьох міфах, найвідоміший із яких у Гомеровому гімні 7, який описує, що коли Божа сила має проявитися, виноградний плющ спонтанно розростається по всьому кораблю та вгорі на його щоглі.

ταυρωπόν, — з обличчям бика. Епітет — ταυρωπός. Діоніса іноді ототожнюють з биком, потужною і рогатою твариною, яка також ототожнюється з його батьком Зевсом. Існують і інші імена Бога з подібним значенням: Таврокǽфалос (Ταυροκέφαλος) «з головою бика», Таврокǽрос (Ταυροκέρος) і Таврофагос (Ταυροφάγος) «поїдач бика».

ἀρήϊον, — войовничий. Епітет — Ἄρειος і присл.  присвячений Ἄρης. У міфології можна побачити, що Діоніс бере участь у війнах в Індії та завоюванні різних країн, але цей епітет, ймовірно, більше стосується його хоробрості в подоланні перешкод.

Эта запись защищена паролем. Введите пароль, чтобы посмотреть комментарии.