Пріап

Пріап

Пріап – другорядний сільський бог родючості у давньогрецькій міфології, захисник худоби, плодових рослин, садів та чоловічих геніталій.

Пріап описувався в різних джерелах як син Афродіти від Діоніса; як син Діоніса та Хіони; як, можливо, батько чи син Гермеса; або як син Зевса чи Пана. Згідно з легендою, дружина Зевса прокляла його незручною імпотенцією (він не міг підтримувати ерекцію, коли настав час статевого акту), каліцтвом і лихослів’ям, коли він був ще в утробі Афродіти, на помсту за те, що герой Паріс мав нерозсудливість вважати Афродіту красивішою, ніж дружину Зевса. Інші боги відмовилися дозволити йому жити на горі Олімп та скинули його на Землю, на схилі пагорба. Зрештою його знайшли пастухи та виховали.

Пріап приєднався до Пана і сатирів як дух родючості та росту, хоча його постійно розчаровувало його безсилля. У непристойному анекдоті, розказаному Овідієм, він спробував зґвалтувати богиню Гестію, але йому завадив осел, чий рев змусив його втратити ерекцію в критичний момент і розбудив Гестію. Цей епізод вселив у нього постійну ненависть до ослів та готовність побачити, як їх убивають на його честь. Емблемою його хтивої натури була постійна ерекція і великий пеніс. Інший міф говорить, що він переслідував німфу Лотіс, поки боги не зглянулися над нею і не перетворили її на рослину лотоса.

Спочатку культ Пріапа, якому поклонялись грецькі колоністи в Лампсаку в Малій Азії, поширився на материкову Грецію і, зрештою, в Італію в 3 столітті до нашої ери. Лукіан (De saltatione) повідомляє, що у Віфінії Пріап вважався войовничим богом, сільським наставником немовляти Ареса, «який навчив його спочатку танцям, а тільки потім війні», — зауважив Карл Кереньї. Арнобіус знає про важливість, яку Пріап надавав цьому регіону поблизу Геллеспонта. Також Павсаній зазначає:

Цьому богу поклоняються там, де пасуться кози та вівці чи є рої бджіл; але жителі Лампсака шанують його більше, ніж будь-якого іншого бога, тому що вони називають його сином Діоніса та Афродіти.

Знаковим атрибутом Пріапа був його приапізм (постійно ерегований пеніс). Ще одним атрибутом Пріапа був серп, який він часто носив у правій руці. Це теж використовувалося, щоб загрожувати злодіям, безперечно, кастрацією. Горацій ( Сб . 1.8.1–7) пише:

«Колись я був стовбуром смоковниці, марним шматком дерева,
коли тесляр, не знаючи, чи робити йому лаву або Пріапа,
вирішив зробити бога. Так що я бог, злодіїв і птахів дуже великий відлякувач; бо моя права рука стримує злодіїв,
як і червона жердина, що стирчить з мого непристойного черева;
а що стосується настирливих птахів, то очерет, прикріплений до моєї голови,
лякає їх і забороняє їм селитися в нових садах».

Эта запись защищена паролем. Введите пароль, чтобы посмотреть комментарии.