Баал Хадад

Баал Хадад

Баал Хадад ( угаритська : 𐎅𐎄 Haddu ), Хаддад , Адад ( аккадська : 𒀭𒅎  IM , вимовляється як Adād ), або Ішкур ( шумерська ) — бог бурі й дощу в ханаанській і давній месопотамській релігіях. Він був засвідчений в Еблі як «Hadda» в бл. 2500 рік до нашої ери.  З Леванту Хадад був завезений до Месопотамії амореями , де він став відомий як аккадський( ассиро — вавилонський) бог Адад.  Адад та Ішкур зазвичай пишуться за допомогою логограми 𒀭𒅎 d IM — того самого символу, що використовується для хурритського бога Тешуба.  Hadad походить від семітського кореню hdd, «громити», аккадського  addu, що означает «гроза».

Основним джерелом наших безпосередніх знань про ханаанського Баала є таблички Рас-Шамра, відкриті в північній Сирії в 1958 році, в яких записані фрагменти міфологічної історії (ця збірка історій датується між 1400 і 1200 роками до нашої ери). Близько двадцяти разів Баала називають Хададом або використовуються в складі форми Хадада, семітского бога бурі.

Баал був корінним ханаанським божеством, чий культ ототожнювався з культом Хадада або ввібрав його аспекти. Незалежно від їхнього первісного спорідненості., до 1-го тисячоліття до н. е. вони були різні: Хададу поклонялися арамеї, а Ваалу — фінікійці та інші хананеї. Баал з Угариту був епітетом Хадада, але згодом епітет став особистим ім’ям бога, а Хадад став його епітетом.

У текстах Хадад зазвичай іменується за титулом Baal, що означає «Владика», «Хазяїн». Інші титули, дані йому, включають «aliyan», що означає «Могутній», bnu dagni: «син Дагана»,  al’iyan qrdm: «самий могутній із героїв/воїнів», rkb, rpt :«вершник хмар», Dmrn:«Сильный», zubulu ba’lu arsi: «Принц, Владика Землі».  У оповіданні Санхуніатона Хадада колись звали Адодос, але найчастіше звали Демарус. Це загадкова форма імені, ймовірно, від угаритського dmrn, яка з’являється паралельно з Hadad або, можливо, є грецьким Hadad Ramman, що походить від аккадського Rammānu, що означає «Громовержец». Єврейське написання rmwn зустрічається в 4 Царств 5:18, де йдеться про «храм Ріммона». Слово Хадад-Ріммон, зустрічається у фразі «оплакування Хадад-Ріммона в Захарія 12:2. Rimmon ідентично єврейському слову, що означає «гранат »

У релігійних текстах Баал /Хадад є володарем неба, який керує дощем і, таким чином, проростанням рослин, богом родючості. Він є захисником життя та зростання землеробів регіону. Символом Хадада був кипарис. Бик і лев були для нього священними. У Вавилонії, Ассирії та Алеппо в Сирії він також був богом оракулів і передбачень.

Стела Баала громовержця , 15–13 століття до нашої ери. Знайдено на акрополі в Рас Шамра

Баал з блискавкою або стела Баала — барельєфна стела з білого вапняку з давнього царства Угаріт на північному заході Сирії. Стела була виявлена ​​в 1932 році приблизно за 20 метрів (66 футів) від храму Ваала в акрополі Угаріта. Центральна фігура стели, Ваал, зображений звернений праворуч і стоїть на великому п’єдесталі. На п’єдесталі висічені зображення сфери влади Баала, гори та моря. Ваал показаний з піднятою правою рукою, що розмахує кийком або бойовою булавою над головою. Його ліва рука витягнута перед собою і тримає блискавку у формі наконечника списа, що йде до землі. Стовбур має форму рослини, ймовірно, вирощеного зерна, яке проростає після бурі. Бородатий бог зображений у шоломі, прикрашеному бичачими рогами, з-під якого його заплетене волосся падає на спину і праве плече. Ваал зображений одягненим лише в кілт зі смугастими прикрасами. Кілт тримається на тонко вирізаному широкому ремені, який також тримає вигнутий кинжал. Хабель(1964:73)пише: «Хадад — це Баал Ханаана. Баал стоїть прямо, як енергійний молодий бог-воїн, розмахуючи кийком в одній руці і блискавкою в іншій, кульмінацією якої стає величезний наконечник списа в іншій. Здається, що під ногами Баала вирують хвилі, які являють собою море або повінь, над якими перемагає Баал». Ваалу доводиться розпочинати битву зі стихіями природи, щоб правити ними. Баал відомий як бог бурі Ханаана». Кайзер-молодший (1973:51) каже, що «Баал — це назва бога бурі, яке перетворилося на власне ім’я. Воно використовується майже виключно для Хадада в угаритських текстах через те, що він був «володарем і правителем переважно в угаритському пантеоні». Відомо, що Баал створює грім та блискавку, і тому він відомий як «вершник із хмар»».

Баал Хадад в циклі Баала

У текстах з Угаріту Ель , верховний бог пантеону, проживає на горі Лель (можливо, означає «Ніч»), і саме там збирається зібрання богів.

Цикл Баала фрагментарний і залишає багато непоясненого, що було б очевидним для читача. У найдавніших розділах, що збереглися, здається, що між Ель і Баалом точилася якась ворожнеча. Ель робить одного зі своїх синів, якого називає принцом Яммом («Море») і суддею Нахаром («Річка»), царем над богами, і змінює ім’я Ямма з yw (так пишеться в цьому місці тексту) на mdd ‘il , означає «улюбленець Ель». Ель повідав Ямму, що для того, щоб зберегти свою владу, Ямму треба скинути Баала з трону.

У цій битві Баал якимось чином ослаблений, але божественний майстер Котар-ва-Хасіс переходить на сторону Баала і дарує Ямму дві магічні зброї — Ягарріш и Айямаррі. Ямм падає, і Баал закінчує бій. Проголошується перемога Баала і його вітають як Baal/Hadad , lrkb ‘rpt («Вершника на хмарах»), фраза, застосована редакторами сучасних англійських Біблій до Бога в Псалмі 68.34. Баал «розриває» Ямма і проголошує, що Ямм мертвий і тепло забезпечено.

Ямм падає і падає на землю, Його суглоби тремтять

І його форма руйнується

Баал тягне та розчленовує Yamm,

Знищує річку долі. (KTU 1.2 IV 25–27)

Пізніший уривок описує перемогу Баала над Лотаном , багатоголовим морським драконом. Через прогалини в тексті невідомо, чи Лотан є іншою назвою Ямма, чи посиланням на іншу схожу історію. У середземноморському регіоні посівам часто загрожували вітри, шторми та морські повені, що вказує на те, чому стародавні боялися люті цієї космічної істоти.

Палац побудований для Баала/Хадада з кедрів з гори Ліван і Сіріон , а також із срібла та золота. У новому палаці Баал влаштовує велике свято для інших богів. На заклик Котар-ва-Хасіса Баал неохоче відчиняє вікно у своєму палаці й посилає грім і блискавку. Тоді він запрошує Мота «Смерть» (бога посухи та підземного світу), іншого сина Ель, на бенкет.

Але Мота зображають як того, хто їсть людське тіло і кров, і не насититься хлібом і вином. Мот погрожує розбити Баала на частини й проковтнути Баала. Крім того, Баал не може протистояти Смерті. Прогалини тут роблять тлумачення сумнівним. Здається, за порадою богині Шапаш «Сонце» Баал вступає в статевий акт з сестрою Анат в виді телиці і одягає отримане теля у власний одяг як подарунок Моту, а потім сам готується спуститися в підземний світ під виглядом безпорадної тіні. Звістка про очевидну смерть Баала змушує навіть Ель сумувати. Анат , сестра Баала, знаходить труп Баала, імовірно, насправді мертве тіло теляти, і ховає тіло під час поминального бенкету. Бог Атар призначений на місце Баала, але він є поганою заміною. Тим часом Анат знаходить Мота, розсікає його мечем, спалює вогнем і викидає його прах на поле, щоб птахи з’їли. Але земля все ще тріскається від посухи, поки Шапш не повертає Баала. Баал оживає.

Через сім років Мот повертається і атакує Баала в битві, але Баал перемагає, Шапаш каже Моту, що Ель тепер підтримує Баала. У зв’язку з цим Мот одразу здався Баалу/Хададу та визнає Баала царем: «Нехай помістять Баала [на престол] царства його, на [місце упокою, престол] його володарювання» (KTU 1.6 VI 33–35).

Міф про Мота и Баала, якого ще називають Хадад, викладений у текстах, виявлених в Угаріті, є твором схематизованої уяви людей про природні цикли і виражає упорядковані відносини природних явищ, втілених у богах.

Баал Хадад як бог кохання

Повідомлення Ваала своїй коханій є одним із найгарніших поетичних уривків в угаритській літературі:

До мене йдуть ноги твої,
До мене линуть стопи твої,
Бо у мене є слово, яке я хотів би сказати тобі,
історію, яку я хотів би повідати тобі:
слово дерева
і шепіт каменю,
слово, невідоме чоловікам,
і яких люди землі не розуміють:
з’єднання неба із землею,
глибин з зірками.
Я розумію блискавку, яку не знають небеса:
прийди, і я відкрию це посеред моєї божественної гори Сафон,
На святій горі моєї спадщини, на прекрасном пагорбі моеї Сили.

 

Эта запись защищена паролем. Введите пароль, чтобы посмотреть комментарии.