Баал Шамін

Баал Шамін

Баал Шамін

Аглібол , Баалшамін (у центрі) і Малакбель (I століття; знайдено поблизу Пальміри , Сирія )

Баал Шамін (арамайский: Баал Самін, «Владыка небес»), або Баал Шамем (𐤁𐤏𐤋 𐤔𐤌𐤌 baʿl šāmēm) і Баал Шамаїм, був північно-західним семітським богом і титулом, що застосовувався до різних богів у різні місця чи часи в стародавніх близькосхідних написах, особливо в Ханаані / Фінікії та Сирії. Титул найчастіше застосовувався до Хадада , який також часто називався просто Баал . Баальшамін був одним із двох верховних богів і богом неба доісламської Пальміри в стародавній Сирії. Там його атрибутами були орел і блискавка, і він, можливо, утворив тріаду з місячним богом Агліболом і богом сонця Малакбелем.

Баал-Шамін — древній бог хананеїв і фінікійців. Титул Владика Неба означає, що він є богом, якому належать небеса. Його культ розповсюдився на землях Сирії, і його титул як верховного бога погоди був визнаний в Хаурані та в Антиліванському арабскому племені. Саме з цих буферних зон між побережжям і Сирійською пустинею, культ Ваала Шаміна дойшов до Пальміри. Цей древній ханаанський бог не хотів бути забутим, особливо після жахливого руйнування його храму в Сирії. Коли римляне правили цим регіоном, вони зображали його символи на своїх досягненнях — удар блискакивки і пшеничний колос. Баал Шамін був богом неба і родючості. 28 жовтня — його фестивальний день.

Спочатку це ім’я було титулом Баал — Хадада в 2-му тисячолітті до нашої ери, але потім стало позначати окремого бога приблизно в 1000 році до нашої ери.  Найдавніша відома згадка про цього бога чи титул міститься в договорі 14 століття до нашої ери між Суппілуліумасом I , королем хеттів , і Нікмадду II , королем Угаріту . Хоча це могло бути посиланням на Баал-Хадада, і знову ж таки, коли це ім’я з’являється у фінікійському написі короля Єхімілка з Біблосу , інші тексти роблять різницю між ними.

Баал-Шамін був для Пальміри іноземним богом, а древні пам’ятники цього бога — фінікійські. У 12 ст до н.е.,  він здається, був у першому місці в пантеоні Біблоса. У Тирі, у 10 ст до н. е., цар Хірам посвятив йому золоту стелу (Collart and Vicari, 1969:201). Поклоніння Баал-Шаміну відомо в районі центральної Сирії в 800 р. до н.е., де він був захисником і особистим богом царя Заккура з Хамати, розташованого в північній Сирії. Баал Шамін в Пальмірі читається не тільки під епітетом «владика неба», але і «владика світу» (Сейріг, 1934. С. 96).

Коли Заккур, цар Хамата, боровся з ворожими арміями, він звернувся до свого покровителя Баал-Шаміна, ніколи не сумніваючись, що Баал-Шамін на його стороні: «Я підняв руки до Баал-Шамема. Баал-Шамем відповів мені. Баал-Шамем говорив зі мною через пророків і посланників; Баал-Шамем сказав:«Не бійся! Я той, хто зробив тебе Царем. я стою з тобою; Я позбавлю тебе від усіх цих Царів, які нападають на тебе».(Нолл 2001а, стор. 210).

У договорі 677 року до нашої ери між ассірійським царем Асархаддоном і тирським царем Баалом I накладено прокляття на царя, якщо він порушить договір:

«Нехай Баал-Самеме, Баал-Малаге і Баал-Сафон піднімуть злий вітер проти ваших кораблів, щоб розірвати їх причали, вирвати їхні швартові жердини, нехай сильна хвиля потопить їх у морі, сильний приплив [… ] проти вас».

Бог Баал-Малаге інакше не пояснюється. Баал-Сафон тут і в інших місцях, здається, це Ба’ал-Хадад, чий дім знаходиться на горі Сафон в угаритських текстах. Але учені не погоджуються щодо того, чи йдеться тут про трьох окремих богів чи про три аспекти одного бога, бога, який викликає штормову погоду на морі. У будь-якому випадку, написи показують, що культ Баал Шамема продовжувався в Тірі з днів Асархаддона до кінця 1-го тисячоліття до нашої ери.

Баал Шамін згадується як ідол серед інших арамейських богів у Месопотамії Якобом із Серу :

«Він (тобто Сатана) поставив Аполлона як ідола в Антіохії та інших з ним, В Едессі він поставив Небо і Бела разом з багатьма іншими, Він збив зі шляху Харрана Сіном, Баалшаміном і Бар Немре»

У основній міфології Санхуніатона бог, якого він називає по-грецьки « Ураном »/«Небом», на думку деяких, символізує Баал Шамема. Тут Небо є справжнім батьком Баал-Хадада (хоча Баал-Хадад народився після одруження його матері з Дагоном ). Як і в грецькій міфології та хетській міфології , Небо кастрований своїм сином, якому, у свою чергу, судилося протистояти богу-громовержцю. В історії Санхуніатона Небо також бореться з Морем; Небо виявляє, що не може перемогти, тому він об’єднується з Хададом.

У набатейських текстах грецькою мовою Баал Шамін регулярно прирівнюється до Зевса Геліоса , тобто Зевса як бога сонця. Sanchuniathon підтримує це:

«… і що коли траплялися посухи, вони простягали свої руки до неба до сонця; лише його одного (він каже) вони вважали бога володарем неба, називаючи його Бельсаменом, що фінікійською мовою означає «володар небес», небо», а по-грецьки «Зевс».

На жаль, незрозуміло, чи Баалшамін тут розглядається як бог сонця чи дощу, чи він розглядається як причина посухи. Письменники сирійською мовою називають Баалшаміна Зевсом Олімпійським

На сьогоднішній день самий ранній напис із храму Баал-Шаміна в Пальмірі, знайдено в північному дворі, відноситься до 2 ст. н.е., де він називається «добрим богом». Храм Баал-Шаміна знаходився в південній частині головного двору священної території. Його вівтар був побудований у 115 році нашої ери,  а храм був суттєво перебудований у 131 році нашої ери.

У тексті Ваал Шамін і Дурахлун переведені на грецьку мову як Зевс, еквівалентність, яка ясно говорить про те, що Баал Шамін і Дурахлун не задумувалися як дві окремі особистості. З дев’ятнадцяти надписів, знайдених у храмі Баал-Шаміна, згадується його ім’я, а потім ім’я Дюрахлуна, яке найбільш ймовірно, означає Дю-Рахлун, тобто «Єдиний із Рале». Дюрахлун був би верховним богом регіону Рахле на горе Ермон. Баал Шамін і Дурахлун іменовані «добрими богами» (БС 21), «добрими і щедрими богами», і два рази вони згадуються разом з Бене Маазин, спонсорами їх культу в місті, за споруджені статуї знатними громадянами. Ця асоціація Баал Шаміна з Дурахлуном, племенним богом арабської групи, яка мігрувала з Антилівани до Пальміри, вказує на те, що бог Района Рахле був прийнятий жрецями Баал-Шаміна.

Кожен рік Баал Шаміну приносили всеогненну жертву. Написи на пам’ятниках були присвячені Баалу Шаміну в святилищі, жертви приносились у вересні кожного року. Ця особливість не позбавлена ​​сенсу. Як пояснили Колларт і Вакарі (1969:210; 239), вересень був початком збору урожаю, а в Пальмірі — збору фіників. Аграрний характер Баал-Шаміна підтверджується зображеннями, де він тримав пучок стеблів зерна і фруктів або виноградну лозу.

Він бог бури і бог родючості, ці риси роблять його космічним богом землеробів і скотарів Пальміри. Баал-Шаміну західно-семітські племена поклонялися як «Богу погоди, який проявляється в небі своїм громом і блискавкою» (Bunnens, 2006:81; Lipinski, 1994:196).

Вотивні пам’ятники зображують бога Карфагена в середовищі квітів і фруктів, символів його родючої сили (Vigouroux, col. 1318). Сафаїтські послідовники цього бога розраховували на його дощі, щоб укріпити землю та захистити себе у битвах, у яких постійно брали участь племена (Rycmans, nd.:357). Баал Шамін виконував роль захисника, свого роду ангела-хранителя своїх послідовників. Для сафаїтів Баал Шамін через мережу священиків заборонив доступ до міста, де йому були присвячені храми. Він був божеством, до якого звертались для пошуку спасіння, миру, свободи, блага, багатства, він забезпечував перемогу в битвах, отримання прибутку в набігах, помсту ворогам. (Rycmans, nd.: 359).

Сафаїти вигравіювали на кам’яних стінах навколо їх табору імена їх предків. Багато графіті закінчуються посиланням на божество, за яким слідує прокляття тим, хто стирає напис: «О Баал Шамін, спокій і сліпота до того, що стре цей надпис… Дощ прийде з Баал Шаміном»(Rycmans, nd.:355). В час засухи фінікійці благали Баал-Шаміна викликати дощ. Вони вважали його «владикою небесою» і називали його Бельсаміном, що означає Владика неба на фінікійському.

 

 

Эта запись защищена паролем. Введите пароль, чтобы посмотреть комментарии.