Ель

Ель

Ель (Ugaritic:𐎛𐎍 ʾīlu;Phoenician:𐤀𐤋 ʾīl;  Hebrew:אֵל ʾēl;Syriac:ܐܺܝܠ ʾīyl;Arabic:إيل ʾīl or إله ʾilāh ;Akkadian:𒀭,: ilu )  Семітське слово, що означає «бог» або «божество», або посилання (як власне ім’я) на будь-яке одне з багатьох головних стародавніх божеств Близького Сходу. Більш рідкісна форма, ‘ ila , представляє форму присудка в староаккадській та аморійській мовах. Слово походить від прото- Семітське *ʔil- , що означає «бог»

Конкретні божества, відомі як « Ель » або « Іл », включають верховного бога стародавньої ханаанської релігії та верховного бога східносемітських носіїв раннього династичного періоду в Месопотамії . Серед хетів Ель був відомий як Елькунірса .

У деяких ханаанських і угаритських джерелах Ель відігравав роль батька богів і творцем людства та всіх створінь. Він також став батьком багатьох богів, найважливішими з яких є Хадад. Він також батько близнюків Шахара і Шаліма.

Ель знову і знову називають Tôru ʼĒl («Бик ʼĒl» або «бог-бик»). Він є bātnyu binwāti («Творець створінь»),  abū banī ‘ili («батько богів») і ‘abū ‘adami («батько людини»). Він є qāniyunu ‘ôlam («вічний Творець»), епітет ‘ ôlam з’являється в єврейській формі в єврейському імені Бога  ēl ‘ôlam «Вічний Бог» у Буття 21.33. Він ḥātikuka («ваш патріарх»). ʼĒl — стародавній сивобородий, сповнений мудрості, malku («Цар»), («ʼĒl воїн»). Як «батька людства» ( ab adm ) Ель закликають виліковувати хвороби та дарувати благословення дітям у угаритських епосах. Його називають latipanu ´ilu dupa´idu, «Співчутливий Бог милосердя».

Ханаанский пантеон був задуманий як божественний клан, який очолював верховний бог Ель. В Угариті боги називалися ільхм ( елохим ), або діти Ель (паралель з біблійними «синами Бога»). Головним богом, прародителем всесвіту, був Ель, також відомий як Еліон (біблейський Ель Еліон ), який був батьком богів.

У ханаанській міфології Ел будує святилище в пустелі зі своїми дітьми та двома дружинами, що призводить до припущень  що в якийсь момент Ель був богом пустелі. В угаритському циклі Ваала Ель зображається як мешканець гори Лель ( Лель , можливо, означає «Ніч») біля джерел двох річок у джерелі двох глибин. Згідно з деякими тлумаченнями тексту, він живе в наметі, що може пояснити, чому в нього не було храму в Угаріті.

В Анатолії був виявлений західно-семітський текст, написаний на хуритсько-хеттській мові. У цьому тексті фігура Ель представлена ​​під ім’ям Елькунірса, яку слід згадувати як ‘il qny ‘arsfi, «Ель, творець землі», титул, який зберігся в Бутті 14:19 і KAI 26 A III:18.

У Біблії Ель був божеством, якому поклонялися єврейські патріархи, наприклад, як Ель Шаддай (Бог Всемогутній) або Ель Еліон (Бог Всевишній), Ель Олам (Бог вічний).

Эта запись защищена паролем. Введите пароль, чтобы посмотреть комментарии.