Кернунос

Кернунос

Кернунос — рогатий бог кельтів. У стародавніх кельтських і галло-римських релігіях Цернун або Кернунос — це бог, зображений з рогами, який сидить зі схрещеними ногами, і асоціюється з оленями , рогатими зміями , собаками та биками . Зазвичай його зображають с торком в руках, а іноді —  із мішком із монетами (або зерном) і рогом достатку . Вважається, що спочатку він був протокельтським богом . Існує більше п’ятдесяти зображень і написів, які згадують про нього, переважно в північно-східному регіоні Галлії .а також Ірландія.

У галльській мові ім’я Cernunnos походить від слова karnon , що означає «ріг» або «пант». Карнон є спорідненим з латинським cornu та германським * hurnaz , остаточно від протоіндоєвропейського *k̑r̥no- . Етимон karn- «ріг» з’являється як у галійській, так і в галатській гілках континентальної кельтської мови . Ісихій Олександрійський прикрашає галатське слово карнон (κάρνον) як «галльська труба», тобто кельтський військовий ріг, зазначений як карнікс ( κάρνυξ)Євстафій Солунський , який відзначає дзвін інструмента у формі тварини. Корінь також з’являється в назвах кельтських держав , найвидатнішою серед яких є Карнути , що означає щось на зразок «рогаті»,  та в кількох особистих іменах, знайдених у написах.

Етимологія Cernunnos незрозуміла, але, здається, вона вкорінена в кельтському слові, що означає «ріг» або «роги» (як у Carnonos ). «Cernunnos», як вважають деякі кельтисти, неясний епітет більш засвідченого галльського божества; можливо, бог, описаний в interpretatio Romana як Меркурій або Dis Pater  , які, як вважають, поділяють психопомпу або хтонічні асоціації Кернунноса . Ім’я з’явилося лише один раз із зображенням, коли воно було написано на Nautae Parisiaci (мореплавці Parisii , які були племенем галлів ).  Крім того, варіації назви Cernunnos також були знайдені в кельтському написі, написаному грецькими літерами в Монтаньяк, Hérault (як καρνονου, karnonou , у давальному відмінку ). Також зустрічається галлолатинський прикметник carnuātus, « рогатий » .

Той факт, що він зображений з мішком монет або кошиком з їжею, можна інтерпретувати як знак того, що він є богом багатства. Роги оленя можуть символізувати запліднювальну силу та циклічне оновлення, вони відростають у ясний сезон кельтського року.

Згідно з істориком Анною Ломбард-Журдан, богом-батьком галлів, якому Юлій Цезар дав ім’я римського бога, Діс Патер, більш стара форма Плутона, міг бути Цернунн. Діс Патер справді бог підземного світу та багатства, яким міг би бути Цернуннос. Бог, якого Юлій Цезар називає Dis Pater, міг шануватися в різних формах і деномінаціях: такий народ міг поклонятися під таким ім’ям відповідно до божественних якостей, що висуваються місцевими друїдами.

Декілька елементів, мабуть, вказують на те, що фігура Цернунна відповідає дуже давньому божеству. Судячи з усього, культ рогатого бога, наділеного оленячими рогами, перегукується з епохою мегалітів , а точніше до епохи мезоліту , коли олень вважався «священною твариною»;

Іконопис 

Кернуннос на стовпі човнярів , з Musée national du Moyen Âge (Музей Середньовіччя) у Парижі , Франція .

На стовпі човнярів ми знаходимо зображення, зображене з оленячими рогами, на обох звисають торки з написом «[C]ernunnos». Нижня частина рельєфу втрачена, але розміри свідчать про те, що бог сидів, схрестивши ноги, на зображенні, яке традиційно називають « буддійською позою»  , забезпечуючи пряму паралель до фігури з рогами на котлі Гундеструпа.

Іконографія, пов’язана з Кернунном, часто зображується з оленем і змієм із баранячими рогами . Рідше зустрічаються бики (у Реймсі ) .  Через його зображення на котлі Ґундеструпа деякі вчені описують Цернунноса як Володаря тварин або Володаря диких істот,  описуючи його як «мирного бога природи та родючості» , який здається,  сидить таким чином, що нагадує традиційних шаманів, яких часто зображували в оточенні тварин. 

Рогату фігуру часто ідентифікують як кельтського бога Кернунна . Фрагмент внутрішньої панелі котла Гундеструп . Котел був знайдений у Данії в 1891 році нашої ери, але виготовлений на Балканах. Позолочене срібло , ймовірно, 1 століття до нашої ери. На малюнках зображені боги та воїни, натхненні кельтською культурою .

Бог Етан-сюр-Арру, можливе зображення Цернунноса. Він носить торк на шиї та на грудях. Дві змії з баранячими головами оточують його на талії. Дві порожнини на маківці, ймовірно, призначені для розміщення оленячих рогів. Два маленькі людські обличчя на потилиці вказують на те, що він трицефальний. Національний музей археології.

Інші приклади зображень «Цернуннос» включають петрогліфи у Валь-Камоніці в Цизальпійській Галлії. Людська постать із рогами датується 7 століттям до нашої ери або 4 століттям. Рогата дитина з’являється на рельєфі з Вандевра, оточений зміями з боків і гаманець і торк, що тримає в руках.

У кельтиберів рогаті  фігури типу Кернунноса включають «Янусоподібного» бога з Канделаріо (Саламанка) з двома обличчями та двома маленькими ріжками; рогатий бог з пагорбів Ріотінто (Уельва); і можливе зображення божества Вестіуса Алонікуса біля його вівтарів у Луризані (Понтеведра). Вважається, що роги становлять «агресивну силу, генетичну силу та плодовитість».

 

Бог Цернуннос пов’язаний з оленем, королем лісів Європи, падіння та відростання рогів якого пов’язують із поверненням життя та смерті. Енергія оленя та його велике стадо роблять цього бога втіленням сил природи. Необхідно враховувати усі атрибути його іконографії. А їхній легіон: крутний момент, сидяче становище зі схрещеними ногами, триголовість, змій з головою барана, мішок з насінням або монетами, тварини та дует молодих супутників, стилізоване дерево.

Аспекти триголових галльських пам’яток рогатого бога часто зображують його як триголового. Трицефалія та роги оленя апріорі не повинні розглядатися як еквівалентні; але ми маємо право припускати тісний зв’язок між цими символами.

«Рогатий бог» (англійською Horned God) означає одне з найважливіших божеств, шанованих з доісторичних часів різними народами північної Європи, якому часто приписують зовнішній вигляд оленя. Спочатку він відповідає тому, що етнологи, антропологи та історики релігій називають Господарем або Господом тварин. , де він потім набуде рис бога Пана

 

 

Эта запись защищена паролем. Введите пароль, чтобы посмотреть комментарии.