Баал Хаммон

Баал Хаммон

Баал Хаммон

Статуя Баал-Хаммона. Музей Бардо, Туніс

Баал Хаммон — головний Бог Карфагена. Він був богом погоди , який вважався відповідальним за родючість рослинності та вважався Царем Богів. У Пальмірі ототожнювався з місцевим Ваалом, верховним богом оазису, і фігурує під ім’ям Бебель-Хамон (Bel-Bel-Hamon).

Він чітко ідентифікується як одне з фінікійських божеств, що приховуються під іменем Баала. Однак значення його другого імені неясно. Очевидний зв’язок із північно-західним семітським словом ḥammān («жаровня»), що передбачає значення «Владика жаровні». Є докази на користь зв’язку Хамона з угаритською і аккадською назвою гори Аманус, великої гори, що відокремлює Сирію від Кілікії. За іншими версіями це ім’я може означати «владика вівтаря з пахощами», «владика хамманів» (священних стовпів перед вівтарем).

Він був зображений як бородатий чоловік із закрученими рогами барана. У Карфагені та Північній Африці Баал Хаммон особливо асоціювався з бараном, і його також поклонялися як Баал Карнаїм («Владика двох рогів») у святилищі під відкритим небом у Джебель-Букорнін («пагорб з двома рогами») через залив із Карфагена, у Тунісі.

У Карфагені культ Баал-Хамона був привезений новою хвилею переселенців з Тіра в VII—VI століттях до н. е. Бетелі з його іменем спостерігаються з VI віку до н. е., швидше за все з’являються зображення бога в типовому передньоазіатському стилі — могутнього бородатого старця в довгому одязі, що сидить на троні. На голові божества висока конічна тіара, або корона з пір’я, праву руку він поднімає в благословляючому жесті, в лівій тримає посох з наконечником в виді шишки сосни,  одного, або трьох хлібних колосів. Поряд з головою часто поміщається сонячний диск, іноді з крилами, як на єгипетських барельефах. Атрибути свідчать про те, що Баал-Хаммон бог родючості і солярне божество; соснова шишка — давній символ бессмертя і чоловічої плодовитості.

Баал-Хаммон був місцем, згаданим у Пісні Пісней Соломона. Це було місце розташування продуктивного виноградника, що належав Соломону, який здав виноградник орендаторам, кожен з яких повинен був принести йому тисячу шекелів срібла. Контекст вказує на те, що плоди цього виноградника були дуже хороші. Передбачається, що місце дії співпадає з Баал-Гадом або Геліополем, так як Хаммон був головним фінікийским богом, а також з Хаммоном в коліні Асира.

 

Эта запись защищена паролем. Введите пароль, чтобы посмотреть комментарии.