Астарта

Астарта

Ассирійський клинопис U1202D MesZL 10.svgАссирійський клинопис U1228D MesZL 297.svgАссирійський клинопис U1206F MesZL 183.svgАссирійський клинопис U12313 MesZL 596.svg

Астарта

Астарта  — велика богиня стародавнього Близького Сходу та головне божество Тіра, Сідону та Елата , важливих морських портів Середземного моря.  Астарта була богинею як ханаанського, так і фінікійського пантеону, що походить від більш раннього сирійського божества. Аккадською мовою вона записана як As-dar-tú , жіноча форма імені Іштар.

У різних культурах Астарта була пов’язана з певним поєднанням наступних сфер: війна , сексуальність , царська влада, лікування і — особливо в Угариті та Емарі — полювання; однак відомі джерела не вказують на те, що вона була богинею родючості , всупереч думці ранньої науки.  Її символом був лев , і її також часто асоціювали з конем і колісницями. Голуб також міг бути її символом, про що свідчать деякі циліндричні печатки бронзової доби.  Єдині зображення, які з абсолютною достовірністю ідентифікують як Астарту, це зображення її воїна на коні або в колісниці.  Багато авторів у минулому стверджували, що вона була відома як божество ранкової та/або вечірньої зірки. Списки богів, відомі з Угаріту та інших відомих сирійських міст бронзової доби, вважали її аналогом ассиро-вавилонської богині Іштар і хурритських богинь, подібних до Іштар.

Пізніше Астарті поклонялися в Сирії та Ханаані . Її поклоніння поширилося на Кіпр , де вона, можливо, була злита з стародавньою кіпрською богинею. Ця об’єднана кіпрська богиня, можливо, була прийнята до грецького пантеону в мікенські та темні часи, щоб утворити Афродіту. Проте стверджується, що характер Астарти був менш еротичним і більш войовничим, ніж Іштар спочатку, можливо, тому, що на неї вплинула ханаанська богиня Анат, і тому Іштар, а не Астарта, була прямою попередницею кіпрської богині. Греки в класичні, елліністичні та римські часи іноді ототожнювали Афродіту з Астартою та багатьма іншими богинями Близького Сходу, відповідно до їх частої практики синкретизації інших божеств зі своїми власними.

ЇЇ часто зображують її оголеною і в присутності левів , як символів сексуальності і війни. Вона також зображується крилатою, с сонячним диском і півмісяцем в якості головного убору, а її леви лежать біля її ніг. Крім лева, вона пов’язана з голубем і бджолою. Вона також була пов’язана з дикою природою, як богиня звірів.

Головними центрами поклоніння Астарті в залізному віці були фінікійські міста-держави Сідон , Тір і Бібл . На монетах із Сідону зображена колісниця , на якій зображена земна куля, імовірно камінь, що символізує Астарту. «Її часто зображували на сидонських монетах такою, що стоїть на носі галери, нахилившись уперед із витягнутою правою рукою, таким чином будучи оригіналом усіх фігур вітрильних кораблів».

В епосі Баала з Угаріту Астарта є однією із союзників однойменного героя.  Їхній тісний зв’язок підкреслюється епітетом «обличчя Ваала» або «від імені Ваала». 

Інший наратив, так званий «Міф про Астарту-мисливицю», визначає саму Астарту як головну героїню, і, здається, йдеться про її роль як богині полювання, яка переслідує дичину в степу, і про її можливі стосунки з Ваалом.

Астарта згадується в єврейській Біблії як чужоземна, неіудейська богиня,головна богиня сідонян (фінікійців).  Тора засуджує поклоніння «фальшивим» божествам, а єврейський народ час від часу карали за шанування Астарти та Ваала. Цар Соломон спробував запровадити культ Астарти в Єрусалимі. В1 Сам 31:10 , доспіхи мертвого царя Саула несуть філістимляне в храм Астарти, і це може додатково показувати на воєнні якості богини. Кілька біблійних уривків містять посилання на поклоніння «Цариці Неба», якою, можливо, була Астарта.

Аштерот Карнаїм був містом у землі Башан на схід від річки Йордан , згадане в Книзі Буття ( Буття 14:5 ). Назва дослівно перекладається як «Аштерот з рогами», де «Аштерот» — ханаанська богиня родючості, а «роги» — символ гірських вершин. Статуетки, які деякі дослідники вважають Астартою, були знайдені в різних археологічних місцях в Ізраїлі. 

Эта запись защищена паролем. Введите пароль, чтобы посмотреть комментарии.