Баал Цафон

Баал Цафон

Баал Цафон — форма ханаанського бога бурі Баала у ролі владики гори Цафон; він ідентифікується в угаритських текстах як Хадад. Через важливість та розташування гори, вона стала метонімічно означати «північ» на івриті; тому ім’я іноді дається у перекладі як Володар Півночі. В ассірійських текстах 1-го тисячоліття до н.е. Баал Цафон згадується як назва самої гори. (У місцевому масштабі цій горі поклонялися.)

Ім’я Баал Цафон ніколи не зустрічається у міфологічних текстах, виявлених в Угаріті. Натомість він зустрічається в посібниках з ритуалів і в листах, де він використовується, щоб відрізнити цю форму Баала від інших. Найраніше виявлене зображення бога, де він стоїть верхи на двох горах у войовничій позі, відноситься до 18 століття до н. е. На інших зображеннях він зображений у короні та зі скіпетром. Як захисник морської торгівлі його храми також отримали вотивні кам’яні якорі.

Договір між Асархаддоном і тирським царем Баалом I  ставить Ba’al Zaphon на третє місце після Ba’al Shamem і Ba’al Malage. На додаток до його храму в Джебель-Акре і Угаріті відомо, що Баал Зафону поклонялися в Тирі і Карфагені, і він служив головним богом колонії в Тахпанес.

Цафон — гора, де велися культові дії богу Баалу. Угаритські тексти, у тому числі Цикл Баала, показали, що жителі вважали вершину гори Цафон (аккадський, угаритський та фінікійський: Ṣapānu) місцем розміщення палацу з лазуриту та срібла їхнього бога бурі Баала. У давній ханаанській релігії гора Цафон іноді вважалася домом усіх богів, а не лише Баала та його сестри.

Центральний епізод у міфі про Баал стосується його потреби у палаці на його святій горі, горі Сафон. Баал мешкає на «висотах Сафона» (mrym ṣpn) і потребує палацу, щоб проявити свою царську владу.). Однак у міфі він ніколи не згадується як Баал Сафон (bʿl ṣpn). Його епітети описують його як «Князя Ваала» (zbl bʿl), або «могутнього Ваала» (aliyn bʿl), або «Вершника на хмарах» (rkb ʿrpt), маючи на увазі надрегіонального Баала. Локалізоване божественне ім’я Баал Сафон зустрічається тільки в інших жанрах — ритуальних текстах, договорах і листах — наприклад, в разючій згадці в аккадському листі «храм Баала на горі [Хазі]» посилаючись на храм Баал Сафона, можливо розташований на святій горі. Хоча існує неявний зв’язок між одним Баалом та локалізованим богом Баал Цафоном, тільки перший діє, говорить і править як цар у циклі Баала.

Эта запись защищена паролем. Введите пароль, чтобы посмотреть комментарии.