Прометей

У грецькій міфології Прометей  — титан  і бог вогню. Прометей найбільше відомий тим, що кинув виклик богам, викрав у них вогонь і віддав його людству у вигляді технологій, знань і, загалом, цивілізації . У деяких версіях міфу йому також приписують створення людства з глини . Прометей відомий своїм інтелектом і тим, що він був помічником людства , а також зазвичай розглядається як автор  мистецтв і наук. Іноді його представляють як батька Девкаліона, героя історії про потоп .

Покарання Прометея за викрадення вогню та передачу його людям є популярною темою як стародавньої, так і сучасної культури . Зевс , цар олімпійських богів , засудив Прометея до вічних мук за його провину. Прометея прив’язали до скелі, а орла — емблему Зевса — послали з’їсти його печінку (у Стародавній Греції печінку вважали джерелом людських емоцій).  Після цього його печінка відростає за ніч, щоб її знову з’їсти наступного дня в постійному циклі.  Згідно з кількома основними версіями міфу, в першу чергу з міфом про Гесіода , Прометей був зрештою звільнений героєм Гераклом . У ще більшій символіці дехто локалізує боротьбу Прометея на горі Ельбрус або на горі Казбек , двох вулканічних виступах у Кавказьких горах, за якими для стародавніх греків лежало царство варварів .

В іншому міфі Прометей встановлює форму жертвопринесення тварин , яка практикувалася в давньогрецькій релігії .  Докази культу самого Прометея не є широко поширеними.

Етимологія теоніма прометей дискутується . Звичайна точка зору полягає в тому, що воно означає «задум», так як слово його брата Епіметея означає «заздалегідь». Ісихій Олександрійський дає Прометею варіант імені Ітас і додає «його інші називають Ітаксом», і описує його як Провісника титанів . Кереньї зауважує, що ці імена «не прозорі» і можуть бути різними прочитаннями одного імені, тоді як ім’я «Прометей» є описовим.

Існує також теорія, що воно походить від протоіндоєвропейського кореня , який також породжує ведичне pra math , «красти», отже pramathyu-s , «злодій», споріднене з «Прометей», викрадач вогню. Ведичний міф про крадіжку вогню Матарішваном є аналогом грецького оповідання. Прамант був вогнем, інструментом для розведення вогню.

До того, як він викраде вогонь, Прометей відіграв вирішальну роль у Титаномахії (боротьба між титанами і олімпійцями) , забезпечивши перемогу Зевсу та іншим олімпійцям. Відтак катування Зевсом Прометея стає особливо жорстокою зрадою. Також розширюється масштаб і характер злочинів Прометея проти Зевса. Крім того, що Прометей дав людству вогонь, він стверджує, що навчив їх мистецтву цивілізації, такому як письмо, математика, сільське господарство, медицина та наука. Здається, найбільшою благодійністю Титана для людства було те, що він врятував їх від повного знищення. В явному повороті міфу про так звані п’ять віків людини, знайденого в « Працях і днях » Гесіода(де Кронос, а пізніше Зевс створили та знищили п’ять послідовних рас людства), Прометей стверджує, що Зевс хотів знищити людський рід, але він якимось чином зупинив його.

Эта запись защищена паролем. Введите пароль, чтобы посмотреть комментарии.