Зелена людина

Зелена людина

Зелена людина, також відома як листяна голова , — це мотив в кельтській архітектурі та мистецтві обличчя, зробленого з листя або повністю оточеного листям , яке зазвичай поширюється від центру обличчя.  Окрім суто декоративної функції, Зелена людина в першу чергу трактується як символ відродження, що представляє цикл нового зростання, який відбувається щовесни.

Мотив Зеленої людини має багато варіацій. Гілки або ліани можуть виростати з рота, ніздрів або інших частин обличчя, і ці пагони можуть давати квіти або плоди. Зустрічається в багатьох культурах багатьох епох по всьому світу, Зелена людина часто пов’язана з природними божествами рослинності . 

Зелена людинаЗелену людину часто зображують наполовину людиною, наполовину рослиною. Голову, як вмістилище божественності і сили, часто вирізують так, ніби вона була відірвана від Дерева Пізнання. Листя, що росте з рота, вух та обличчя, символізують родючість і зростання. Зелена людина – це лист дерева. Крім того, він уособлює відродження, оновлення весни, творче натхнення. За словами сера Джеймса Джорджа Фрейзера, Зелена людина могла бути пов’язана з жертвопринесенням К. С. Льюїс пише». . …що людина була обрана, щоб представляти бога, і вона, після того, як за допомогою належних магічних церемоній передала свою силу і родючість своєму народові, була принесена в жертву (можливо через повішення), обезголовлена, а її голова поміщена на священне дерево. ». Він передає те саме послання, що й інші жертовні боги.

Щоб дізнатися більше про походження Зеленої людини, ми маємо розглянути зв’язок між ранніми міфологічними історіями в Європі та впливом Римської імперії. Можна припустити, що дух Зеленої Людини був поглинений грецьким богом природи Діонісом, якого римляни називали Вакхом. Іншим можливим зразком є кельтський бог природи Кернуннос, Рогатий чи Рогатий Бог, якому поклонялися в Галлії та по всій Британії. Можливо Кернуннос був злитий з Діонісом, грецьким богом вина, природи, рослинності, натхнення та релігійного екстазу;

Не всі різьблені фігурки Зеленої людини мають добрий вираз обличчя. На деяких різьблених фігурках зображено загрозливу гримасу з оголеними зубами, що означає здатність Зеленої Людини покарати тих, хто осквернив її царство, ліси.

Один цікавий аспект Зеленої Людини полягає в тому, що вона майже завжди вирізується у вигляді голови. Ми маємо запитати, чому, яке значення голови? Той факт, що кельти були «мисливцями за головами», може мати значення. Декілька класичних письменників описують свої традиції рубання голів. Згідно з грецьким автором Діодором: Коли їхні вороги падають, вони відрізають їм голови і прив’язують їх над шиями своїх коней, і, передаючи своїм помічникам руки своїх супротивників, все в крові, вони забирають їх як видобуток співаючи над ними та запалюючи переможну пісню, вони прикріплюють ці перші плоди битви цвяхами до своїх домівок, як це роблять люди на деяких видах полювання. Голови найвидатніших ворогів вони бальзамують кедровим маслом і дбайливо зберігають у скрині, а їх виставляють напоказ чужоземцям, серйозно стверджуючи, що в обмін на цю голову когось із їхніх предків, чи їхнього батька, чи самої людини вони відмовилися від пропозиції великої суми грошей.

Інший античний автор, Лівій, яскраво описав відсікання голови римському політику Луцію Постумію Альбіну (помер 216 р. е.). [Кельтські] бої розграбували його останки, обезголовили і їх із тріумфом у найсвятіший з їхніх храмів. Зрозуміло, що кельти вважали голову головною частиною тіла, вмістищем духу, характеру та знань людини. Відсікання голови від тіла ворога і збереження її як трофей символізувало не тільки знищення цього ворога, а й контроль над його духом. Голови деяких важливих кельтських осіб, вождів і т. д. також видалялися після їхньої смерті та шанувалися. Кельтський культ голови, можливо, виник під час залізного віку, про що свідчать розкопки багатьох пам’яток залізного віку у всьому кельтському світі. Різьблена безтілесна голова Кернунноса продовжувала з’являтися на стінах нових «храмів», підтверджуючи прихильність різьбярів до цієї форми. . .і дух, що він висловлював.

Зелена Людина — стародавня архетипічна істота, яка, ймовірно, існувала задовго до того, як були створені перші відомі нам зображення. Він вийшов за межі часу, знову з’являючись зі стилістичними варіаціями протягом понад 2000 років людської історії. Він був трансформований, щоб злитися з різними традиціями та віруваннями, але незалежно від того, ким він є чи був — Цернунном, Діонісом/Вакхом чи іншими ранніми сутностями — його послання незмінне. Як вираз дикої природи та духу самопожертви, родючості та натхнення, Зелена Людина служить символом життєвої сили, смерті та відродження.

 

Эта запись защищена паролем. Введите пароль, чтобы посмотреть комментарии.