Баал в Біблії

Баал в Біблії

Баал — верховний бог родючісті в Стародавньому Ханаані. Хананеї вважали Баала даруючим дощ і приписували йому родючість землі та зростання рослинності. Вони вважали його подавцем їжі та плодючості всіх істот, і особливо людей; він був джерелом життя для всього створеного: для рослин, для тварин, для людей і навіть самих богів. Його розглядали як Бога Життя, як уособлення всіх сил, що дають, зберігають та оновлюють життя. Хананеї вірили, що Баал живе у священних деревах, джерелах, гірських вершинах. Серед титулів Баала були «Вершник на хмарах», «Всемогутній» та «Владика Землі». Він був богом як родючості, так і грози, а також могутнім воїном, іноді богом сонця та захисником урожаю та худоби.

На івриті та інших семітських мовах слово Баал  означають «Пан», «Господар», «Володар». Семітське слово «баал» також використовувалося для позначення різних божеств Леванту. Багато біблійних посилань на «баал» позначають місцевих божеств, що ототожнюються з конкретними місцями. У кожній місцевості був свій Баал або Владика, який часто брав своє ім’я від міста чи місцевості: Баал-Меон («Баал з Меона», Чис. 32:38), Баал-Хермон («Баал з Єрмона», Сд. 3: 3), Баал-Хацор («Ваал з Асора», 2 С. 13): 23), Баал-Фегор («Баал Фегор», Числа 25:3), Баал-Перазим, Баал-Шаліша, Баал-Фамар, Баала-Іуда. Всі ці різні форми бога родючості були виявлені під загальною назвою Баалім (бе’алім) — Баал Ріммон, Баал-Хамон («Володар достатку або багатства», Піс. 8:11), Баал-Беріт («Володар заповіту» Суд. 9:4), Баал-Зевул (2 Цар. 1:2). Однак термін «Баал» у Біблії найчастіше асоціювався з головним божеством ханаанського пантеону Хададом.

Більшість сучасних учених стверджує, що цей Баал, якого зазвичай називають «Господом» ( ה בעל , Ha Baʿal ), був тотожним богу бурі та родючості Хададу ; воно також з’являється у формі Baʿal Haddu . Вчені припускають, що в міру того, як культ Хадада зростав, його справжнє ім’я стало вважатися надто святим, щоб хтось, окрім первосвященика, міг вимовляти його вголос, а псевдонім «Владика» («Ба’ал») став  використовуватись замість його імені.

У Старому Завіті близько 89 згадок про бога Ваала. Не дивлячись на ідеологічну боротьбу пророків з культом Балла, поклоніння Баалу якийсь час практикувалося як в Ізраїлі, так і в Іудеї.

Біблійне оповідання включає розповіді про поклоніння Баалу в традиції мандрівок по пустелі, таким чином простежуючи поклоніння Баалу від самого раннього періоду існування Ізраїлю. У Сихемі вони приєдналися до Баал-Феора, їли ритуальні жертви і вдавалися до священних сексуальних оргій (Числ. 25:1–11; Пс. 105:28).

Після царювання Саула та Давида Соломон в останні роки свого життя почав приносити жертви чужоземним богам. (3 Царств 11:4—8) Інші царі Ізраїля та Іудеї зробили те саме і поклонялися Баалу. Проте вірні пророки і царі,  взяли на себе ініціативу у боротьбі проти поклоніння Ваалу (2 Параліпоменон 34:1-5). При Ахаві баалізм став державною релігією (3 Самуїла 16:31).

Цар Іудеї Єзекія (бл. 716–687 до н. е.) та інші «царі» розгорнули кампанію з руйнування «висот», на яких поклонялися таким божествам, як Баал. Однак син Єзекії Манасія дозволив відновити жертовники Баалу. Археологи знаходять докази того, що поклоніння Баалу досить послідовно процвітало серед простих людей, особливо поза Єрусалимом, поряд з поклонінням Богу Ізраіля, яке контролювало санкціоноване храмове духовенство. На час правління царя Йосії (640–609 рр. до н. е.) навіть в Єрусалимському храмі, повідомляється,  жили священні повії, що брали участь у культі родючості, пов’язаному з Баалом (4 Царств 23). Йосія очистив Храм від усіх залишків «язичницького» культу. Він також «знищив язичницьких жерців, призначених іудейськими царями, щоб кадити на висотах міст іудейських та навколишніх Єрусалима, — тих, що кадили Баалу…» (4 Царств 23:5).

Сільськогосподарське процвітання Ханаана приписувалося Баалу. Це означало, що це благословення сприймали як результат культу родючості Ваала. Культова практика поклоніння Ваалу включала фестивалі та бенкети, сексуальні оргії та храмову проституцію.

Для бога керувати бурями, які приносили «дощ» та «росу», означало, що він височів над будь-яким іншим божеством у пантеоні. Згідно з ханаанською міфологією, взимку Баал зникав у підземному світі, а разом з ним і вся рослинність. Навесні його сестра Анат рятувала Баала, і разом із ним оживав увесь урожай. У цьому контексті вчені відзначають, що фінікійські священні свята поєднували у собі «елементи землеробського та міфопоетичного походження», де важливу роль відігравав мотив відродження. Оскільки Баал був богом родючості, то поклоніння Баалу явно включало в себе сексуальний елемент. Шумерську практику «культової проституції» було запроваджено в угаритський і ханаанський культ, який, своєю чергою, вплинув звичаї древнього Ізраїлю.

Поклоніння Баалу включало виконання ритуалів, у тому числі священну проституцію, які, як вважалося, надавали Баалу життєвої сили в його боротьбі з силами пекла. Не потрібно великої уяви, щоб побачити зв’язок між людським статевим актом та дощем, що поливає землю для росту плодів. Цікаво відзначити мимохідь, що біблійні традиції використовують ті самі аграрні образи плодючості або безплідності для опису життєвої сили людини.

Культ родючості Баала слідував порам року. Баал спускався під землю у сухий сезон. У цей час люди плакали і молились. Ближче до початку дощів Баал, перемігши своїх ворогів, із тріумфом повертається. Кульмінація наставала зі сходженням на престол Баала. Влаштовувався великий жертовний бенкет, на якому відбувалося безконтрольне святкування з рясним вживанням вина, і все закінчувалося нестримною розпустою під час святкування одруження бога (Капелруд 1965: 66).

Біблійні пророки яскраво зображують розпусту та надмірності, які розвивалися у поклонінні Баалу. Через сексуальний підтекст поклоніння Баалу було легко використати метафору перелюбу або проституції для опису проблеми, яку такий синкретизм породив в Ізраїлі. Крім підношень плодів землі та первородних тварин мало що відомо про обряди популярного поклоніння Баалу. Самокатування та нанесення порізів, характерні для фінікійського типу (I Царств, XVIII, 28), ймовірно, були відсутні у більш простих і вільних звичаях примітивних місцевих обрядів.

Люди часто піддавалися спокусам ханаанського культу родючості, але це завжди вважалося як зло, як «перелюб» проти Бога. Ханаанський культ родючості Баала дезорієнтував Ізраїль від довіри до їх Бога. як до джерела дощу, врожаю, збільшення худоби та дітей. Вони наслідували хананеїв, які мали все це, але вони не повинні були дотримуватися завіту. Хананеї були заможними людьми. Вони жили у містах-фортецях; у них були виноградники та всілякі фрукти. Худоби була вдосталь, земля текла молоком і медом. Вони не поклонялися Богу ізраїльтян і навіть не знали його. Вони поклонялися Баалу, який, на їхню думку, був їх джерелом процвітання. В Ізраїлі виникла спокуса отримати доступ до цих ​​благ Баала. Для цього їм довелося  поклонятися подібно до хананеїв. Відбувся  повний відхід від покірності Єдиному Богу, яка вимагається Завітом як умова благословення дощу та врожаю. Хананеї ж століттями існували без всякого Завіту та процвітали. Їхнє процвітання не залежало від дотримання Десяти Заповідей. Хананеї використовували довгі роки процвітання, щоб переконати Ізраїль відкинути свого Бога та Завіт з ним.

Эта запись защищена паролем. Введите пароль, чтобы посмотреть комментарии.